Menu

Wady dużych opon terenowych

kąty nataracia na większych kołach

 

Duże opony w samochodach terenowych wyciągarek a ich wpływ na zwiększenia zużycia paliwa to jednak mocno nie sprawdzona ogólnie rozgłaszana opinia trochę jak gra w pomidora. Wynika to z tego że ludzie zapominają iż licznik zaczyna wskazywać inne liczby ponieważ jest dostosowany do mniejszych kół i należało by go najpierw skalibrować do nowych za nim się poda prawdziwe zużycie auta. Czyli posiadają 25 calowe opony i nagle dasz 35 calowe opony to twój licznik będzie zawyżał faktyczny przebieg auta o ponad 30% czyli twoje auto będzie paliło np. zamiast 10 litrów paliwa to 13 litrów paliwa reasumując? Prawdziwe zużycie paliwa twojego samochodu nie wzrosło.
 
Więc taki powód minus nie posiadania większych kół odpada tym nikt nie powinien was zniechęcić. Bo to nie jest powód jak udowodniłem wcześniej ale... lawina wydatków znacznie wzrasta w innych aspektach posiadania takich opon. Zaczynając od tego że opony takie kosztują znacznie więcej niż inne. A jakie są jeszcze inne wzrosty? Poszukajmy ich w takim razie.
 
Geometria samochodu terenowego czyli podstawowe możliwości twojego auta podczas pokonywania przeszkód. Dlatego każdy z nas montuje większe koła by zwiększyć te możliwośći. Proste prawda? Im większe koła tym większy prześwit i dzielniejsze jest twoje auto. Ale czy tak jest? Zaprzeczyć faktom zdecydowanie nie można tak łatwo. Zdecydowanie głębokość brodzenia się zwiększa i temu nie zaprzeczamy. Ale czy prześwit aż tak wzrasta? Należy zwrócić uwagę że mosty nadal są prawie w tym samym miejscu jeśli koła założymy 3 cale większe to faktyczny prześwit tylko o 1,5 cala czyli koło 4 cm, tu zdecydowanie 4 cm nie robi różnicy :). Przeważnie i tak jest potrzebna łopata i podnośnik i wyciągarka. Dzięki temu możem zrobimy kilka metrów więcej i tyle. Brodzenie? I tak nie zastąpi to nam snorkla i zabezpieczonej instalacji to dalej należy wykonać a jak to już masz to 4cm nie zrobią różnicy w wodzie. Kąty natarcia takich kół tak zdecydowanie większa ale czy nie lepiej zastosować zderzaki o odpowiednim ukształtowaniu i oczywiści pozbyć się haka holowniczego.

naprawa quadów