Menu

Jaki pojazd do terenu wybrać?

Jaki pojazd najlepiej mieć do podróży po bezdrożach wyciągarki? Niestety nie ma uniwersalnego. Macie do wyboru wszędołazy czterokołowe Quady inaczej ATV, motocykle typu cross lub enduro i samochody terenowe zmoty, graty i lekko zmienione standardowe bryki. Minusy tych pierwszych to mniejszy zasięgo= podróży trzeba więcej paliwa zabierać w kanistrach. Ale najpierw o samochodach co z podstawowych informacji początkowy offroader powinien wiedzieć – mówimy tutaj o tych co mają pojazdy w miarę zbliżone do standardowych wypuszczonych z fabryki a nie zmotanych atletycznie. Nie będziemy tutaj Pisać czy najlepszy jest Nissan, Suzuki, Land Rover, Jeep tutaj to wszystko subiektywne informacje wszystkie mają minusy i plusy.

 

Po pierwsze należy swój samochód przygotowywać po trochu na każdy teren – ma on pokonywać i długie dystanse z normalną prędkością a nie 60km/h bo inaczej trzęsie. Dlaczego? Ponieważ fajnie w miarę dojeżdżać do terenów na których chcemy pojeżdzić a nie ładować pojazd na lawetę i ciągnąć go innym pojazdem... trochę sens traci wyprawa turystyczna.

 

Ważne także by wasze pojazdy były komfortowe – z ogrzewanie a może nawet i klimatyzacją :). Ponieważ gdy będziemy przemoczeni zmęczeni fajnie ogrzać się w samochodzie a nie marznąć aż dotrzemy do domu. Nasze zdrowie zdecydowanie bez tego by ucierpiało znacznie.

 

Jeśli mamy rodzinę warto zadbać by samochód miał odpowiedni rozmiar i mógł wszystkich pomieścić wraz z bagażami – jadać np. do Gruzji lub jeszcze dalej. No i by Dach był na tyle duży by można było zamonotwać bagażnik dachowy oraz namiot.

 

Warto także zwrócić uwagę by wasz samochód miał łatwo dostępne części i był łatwo serwisowalny . I co za tym idzie eksploatacje także powinna wychodzić w miarę rozsądnie – paliwo, oleje itd. itp.

Lepiej chyba żeby palił 8-10 litrów a nie 30 na sto prawda? To by była ciężka i droga wyprawa przejechać się 3000km palać 30 litrów... wydać koło 4000zł na paliw? Bosko prawda? Czasami to więcej niż wartość naszych samochodów :).

terenowo jak i po co?

 

podróżnik i dziwak outdoorowy