Menu

Namioty dachowe do samochodów 4x4 wady i zalety

 
Każdy z nas chyba był na kilkudniowej przygodzie to wie jak bardzo irytujące jest przygotowywanie biwaku i słanie miejsca do spania. Do jakiegoś momentu myślimy że na tym właśnie polega wyprawa w dzicz, ale przychodzi taki moment że zaczynamy miec chwile zwątpienia. Dlatego też wymyślamy wiele ułatwień życiowych w podróży. W przypadku Samochodów 4x4 jest to namiot dachowy montowany na wyprawowych bagażnikach dachowych waszych terenówek.
 
Moj doświadczenie z takimi wyprawami. Podziele wyciągarką się też swoimi pomysłami i rozwiązaniami. Co to jest namiot dachowy z czym się go je i czy ułatwia nam życie?
Co go różny od tradycyjnego rozstawianego na ziemi, PRzedewszystkim to brak powierzchni stykowej z gruntem. Mokry, nierówny, brudny - z kamieniami, mrówkami a nie te się wdrapią wszędzie :) wszystkie te nie wygody z nikają w takich namiotach. I ważne jest w nich o parę stopni cieplej co ma znaczenie w wyprawach szczególnie w góry.
 
Jedyną wadą takich namiotów jest konieczność używania drabiny. Co uniemożliwa czasami możliwość spania na górze szczególnie po % :).
 
Wada nr dwa to raz rozstawiony namiot demobilizuje wasz samochód, namiot należy najpierw złożyć aby móc skorzystać z samochodu. Szczególnie uciążliwe przy kilku dniowych biwakach. Przy namiot rozkładanych na ziemi można je tam zostawić i pojechać na chwilę np. do sklepu zrobić zakupy i wrócić i mieć dalej rozstawiony namiot.
 
Wada nr trzy to opory powietrza jakie robi przy jeździe oraz zwiększenie rozmiaru auta. A także jest to dodatkowe co najmniej 60kg wagi. Pomyślcie pokonywać trawersy z takim bagażem na dachu? Prawie pół metra więcej i do tego ciężkie pół metra więcej = przeciważenie na złą stronę przy takiej jeździe. Radzimy uważać. Także przebijanie się przez Drzewa krzaki jest problematyczne.
 
Kiedyś namioty dachowe były cholernie skomplikowane w rozkładaniu. Co było czasem zabawne patrzeć jak ktoś się mocuje ponad 20 minut i wykonuje powietrzne akrobacje czasem zdecydowanie nie aerodynamiczne :). Ale w nowych namiotach dzieje się to już tylko kilka minut i jest niesamowicie proste.  
Namiot dachowy do samochodów terenowych

 

naprawa quadów